Genel

Günün Tarifi – 23 Aralık

Benim verdiğim tarifi yapıp yapmaman önemli değil ben sana alternatif olarak sunuyorum ama bugün pişirdiğin yemeklere bu kodlamayı yapman çok önemli! Ne pişirirsen pişir, çay da demlesen ister tüm gün pişirdiğin her şeye ister sadece bir defa bu kodlamayı yap. Ama ne kadar çok yaparsan o kadar enerji akışı olur.

Bilinçaltını yeniden kodlamanın en etkili en hızlı anlarından birisi yemek yaparken ve yemek yerkendir. Çünkü bilinçaltının kapısı bu süreçte açık olur ve sünger gibi siz ne verseniz onu emer.

Eğer yemek yaparken veya yemek yerken düşüncelerinize ve hislerinize dikkat etmezseniz istemediğimiz yönde kodlamalar yapabilirsiniz ve neden benim başıma geliyor dediğiniz olaylara çekilebilirsiniz yemek yaparken ve yemek yerken beyin dalgaları bilinçaltına açık hale getirecek frekanstadır.

Bu yüzden lütfen sevdiklerinize ve kendinize yemek yaparken ya da yemek yerken olumsuz onları aşağıya çekecek düşük titreşimli sözcükler ve davranışlarda bulunmayan sofralarınızı en güzel şekilde süsleyin ama en önemlisi en güzel sözcüklerle taçlandırın.

Şimdi sizlere vereceğim tarifi yaparken veya kendi tariflerinizi yaparken lütfen şu sözcüklerle enerjiyi yoğunlaştırarak bolluk akışını sembolize ederek kodlama yapıp yemek yapma işlemine başlayın:

“Allah’ım şimdi ve tüm zamanlara doğru DNA ve hücresel hafıza boyutunda bu yemeği yiyen herkesin bu günün enerjisi ile duaları yönünde bilinçaltı düzeyde bana gelen özel sayı (doğum tarihine göre sana gelen sayıyı söyle) ve 3-6-9 sayısı aracılığı ile rezonansa girip kodlanmasını ve benim bu enerjimin bu dualarımın onlara geçmesini niyet ediyorum.”

Yemek pişiren kişi veya kişiler kendi doğum tarihlerinin sonuna göre özel sayılarını söylesinler:

✅Doğum tarihinin sonu 0 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 761

✅Doğum tarihinin sonu 1 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 259

✅Doğum tarihinin sonu 2 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 484

✅Doğum tarihinin sonu 3 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 138

✅Doğum tarihinin sonu 4 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 918

✅Doğum tarihinin sonu 5 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 347

✅Doğum tarihinin sonu 6 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 724

✅Doğum tarihinin sonu 7 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 553

✅Doğum tarihinin sonu 8 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 869

✅Doğum tarihinin sonu 9 olanların bugün ki uğurlu sayısı: 637

NOT: (BİR YEMEĞİ AYNI ANDA BİRDEN FAZLA KİŞİ PİŞİRİYORSA HERKES KENDİSİNE GELEN ÖZEL SAYISINI KODLASIN. Muhteşem bir enerji açığa çıkacak ve siz bunu hissedeceksiniz.)

Ve lütfen sana özel gelen sayının frekansı ile şükür enerjisine geç şükür enerjisi ile yemeğini pişir ve şükür enerjisi ile sevdiklerine sun. Bak nasıl olmaz dediklerin olacak. Yuvanı bolluk bereket aşk ve huzur saracak…

Sevgili canlar, bugün mis gibi Zeytinyağlı Lahana Sarması tarifi vereceğim. Elbette yaprak sarmanın tadı bir başkadır ama Lahana Sarma’ya da doyamayacaksınız 🙂 Hazırsanız başlıyoruz…

Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi İçin Malzemeler:

1 adet orta boy sarmalık lahana
Zeytinyağı

İçi İçin:
2 su bardağı pirinç
1 su bardağına yakın sıcak su
2-3 adet soğan
1 yemek kaşığı salça
zeytinyağı, tuz, karabiber, nane, pulbiber

Zeytinyağlı Lahana Sarması yapılışı:

İlk önce iç harcını hazırlamak için soğanı yemeklik doğrayıp bir miktar zeytinyağında pembeleşene kadar kavurun. Pirinci de ekleyerek kavurmaya devam edin. Pirinç de kavrulunca salçayı ve baharatları ekleyip karıştırın.

Suyunu ilave edip bir süre pişmeye bırakın ancak fazla su ilave etmeyin. Pirinçler suyunu çekince altını kapatıp dinlenmeye bırakın.

Başka tencerede suyu kaynatıp lahanayı dikkatlice yapraklarına ayırarak yıkayın.
Tencerenin en altına koymak için bir adet ayırın.

Lahana yapraklarını kaynayan suya 2-3 dakika kadar batırıp batırıp çıkartın ancak suda da çok tutmayın. Çünkü lahanaları çok yumuşatırsak sararken parçalanabilir.

Haşladığınız lahana yapraklarını sert kısımlarını keserek sarılacak büyüklükte kesip içine hazırladığınız harçtan koyarak sarın.
Tencerenin dibi için ayırdığınız lahana yapraklarını dizip kapatın ve üzerine sardığınız lahanaları dizin.
En son üzerlerine zeytinyağı gezdirip tuz serpiştirin ve üzerine çıkacak kadar su ilave edin.

Pişerken dağılmaması için üzerine porselen bir tabak kapatıp pişmeye bırakın. Suyunu çekip de lahanalar yumuşayana kadar yaklaşık 40 dakika kadar pişirin.

Piştikten sonra dinlendirerek isteğinize göre yoğurt ile servis edin.

Afiyet olsun, yarasın canlar 🙂

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir